Sepetim ( 0 )
Peluş Nedir

Peluş Nedir

09.02.2019
Peluş Nedir, Nerelerde kullanılır, Peluş, Pelluş

Peluş Nedir

 

Peluş;  kadifemsi dokusu, dayanıklı yapısı, kullanışlılığı, yaşattığı konfor ile tekstil sektöründe önemli bir yer edinmiştir.

Kumaşlar arasında kış aylarında en çok tercih edilen peluş, ev tekstili dışında hem dekoratif bir malzeme olarak hem de giyim sektörunde dış giysi üretiminde kullanılan çok önemli bir kumaştır.
Peluş; Genel olarak akrilik, polyester, poliproplen gibi sentetik elyafların yanı sıra yün ve pamuk gibi doğal liflerden elde edilen kısa ya da uzun tüylü kumaşların geneline verilen addır.
Giyimde, ev tekstilinde ve ve oyuncak üretiminde doğal liflerden elde edilen pelüşler tercih edilmelidir.

Peluş örgü üretimi genellikle peluş örgülerinin yapımı için özel hazırlanmış peluş hava oluşturma ve tutma, düşürme görevini yapabilen platinlerin olduğu RL yuvarlak örme makinelerinde tek yüzlü olarak L tarafından yapılır.


En az bir zemin ipliği ve bir pelüş ipliğinden örülen ve aynı zamanda biçimlendirilebilen örme kumaşlardır. Burada pelüş ipliği ile uzun hav fiyonkları oluşturulur.

Genellikle akrilik, modakrilik gibi elyaflarla hayvan postu taklidi veya astar maksatlı olarak kullanılan örme kumaşlardır. Bunlar çorap, sıkıca tutması gereken elbise yapımında, havlu, günlük giyimde vs. yerlerde kullanılmaktadır.

BLOG ARA
BLOG KATEGORİLERİ
POPÜLER BLOGLAR
Viloft Nedir
26.11.2018
Peluş Nedir
09.02.2019